Притча първа: Духовна аптека за полза на всички човеци
Един старец отишъл в лечебницата и попитал лекаря: „Има ли такива билки, които биха могли да лекуват душевните болести и грехове?“ Лекарят отговорил: „Има! Ела и вземи: корена на послушанието, листата на правдата, цвета на душевната чистота, плода на добрите дела и милосърдието. Стрий всичко това в съда на сърдечното съкрушение, пресей го през решетото на разсъждението, налей вода от молитвени сълзи и го разтвори в горнилото на покаянието. Прибави праха на нищожеството и смирението и го осоли със солта на братолюбието. Когато всичко това се приготви в огъна на вярата и благодатта, възпламени себе си с божествена ревност и го употребявай за своя полза!
Тогава ще бъдеш духовно здрав!




